Geoblog.pl    filifionka    Podróże    Tu i tam    Wilcza Góra, Wojcieszów, Radzimowice, Nowy Kościół - Praktyki z geologii i ekonomiki złóż (26.05.2004)

Polska, Wojcieszów

Kolejnego dnia pojechaliśmy najpierw do Rezerwatu przyrody ,,Wilcza Góra”, który znajduje się na południowych obrzeżeniach Złotoryi. Wilcza Góra, zwana również Wilkołakiem, jest pozostałością wulkanu aktywnego w trzeciorzędzie, w środkowym miocenie, około 15,5 miliona lat temu, w związku z zachodzącymi wówczas alpejskimi ruchami górotwórczymi. Szczyt góry ma wysokości 367 m n.p.m. Składa się z bazaltowych słupów skalnych, utworzonych w wyniku seryjnych spękań, powstałych w związku ze stygnięciem zakrzepłej lawy. Lawa stygnąc kurczyła się i pękała na podłużne i wielokątne w przekroju słupy skalne. Najciekawszą formą jest tam tzw. róża bazaltowa (inaczej zwana "kamiennym słońcem") – układ słupów rozchodzących się gwiaździście z jednego punktu. Na początku XX wieku na zboczach góry rozpoczęto eksploatację bazanitu. Obecnie jest ona prowadzona na wschodnim zboczu, gdzie funkcjonuje Kopalnia Bazaltu Wilcza Góra. Bazanit wydobyty w tej kopalni posłużył m.in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskiego metra.

Następnie pojechaliśmy do leżącego około 25 km na południe Wojcieszowa, gdzie znajduje się kopalnia odkrywkowa rafowych wapieni kambryjskich, przekształconych metamorficznie w marmury.

Kolejnym punktem programu były, znajdujące się 5 km dalej na południowy-wschód, Radzimowice, koło Mysłowa. W miejscowości tej, zwanej również Starą Górą, już od XV wieku wydobywano rudy miedzi, arsenu, żelaza, ołowiu i srebra. W lesie nieopodal wsi znajdują się stare hałdy kopalniane, na których szukaliśmy okazów minerałów.

Wracając do Złotoryi zatrzymaliśmy się jeszcze koło wsi Nowy Kościół. Znajdują się tam dwa niewielkie wzgórza: Wołek i Wygorzel, zbudowe ze skał wulkanicznych - riolitów oraz częściowo z tufow porfirowych i trachybazaltów wieku permskiego. Wewnątrz owalnych buł riolitowych występują piękne okazy brązowoszarych lub żółtobrunantych agatów.

Materiały źródłowe:

mirka66 - 2013-03-22 13:13
I znown cala ekipa.:)

filifionka
filifionka - 2013-03-23 21:47
Byliśmy ,,skazani" na siebie przez 5 lat ;) a potem z przyzwyczajenia włóczyliśmy się razem :D

filifionka
Justyna Rakocińska
zwiedziła 1.5% świata (3 państwa)
Zasoby: 69 wpisów69 69 komentarzy69 935 zdjęć935 0 plików multimedialnych0

01.01.2013 - 15.07.2013