Geoblog.pl    filifionka    Podróże    Tu i tam    Osiecznica, Surmin (27.05.2004)

Osiecznica, Surmin (27.05.2004)

Polska, Osiecznica

Czwartego dnia praktyk pojechaliśmy do Osiecznicy, leżącej około 14 km na północny-zachód od Bolesławca, gdzie znajduje się Kopalnia i Zakład Przeróbczy Piasków Szklarskich "Osiecznica". Eksploatowane tam złoże jasnoszarego piaskowca kwarcowego powstało w kredzie, w wyniku sedymentacji piasków drobnych i średnich, w strefach brzegowych płytkiego morza. Jego miąższość wynosi ponad 50 m. Poddane skomplikowanej obróbce technologicznej dają wysokiej jakości piasek kwarcowy wykorzystywany m.in. w przemyśle szklarskim, chemicznym i ceramicznym, chemii budowlanej.

Drugim miejscem, w które pojechaliśmy tego dnia był Surmin, leżący około 15 km na południe od Osiecznicy. Tam z kolei znajduje się Kopalnia Surowców Mineralnych Surmin-Kaolin, zajmująca się wydobyciem glinki porcelanowej (kaolinu), wykorzystywanej przede wszystkim do produkcji surowców ceramicznych (porcelany, porcelitu, kamionki, płytek, wyrobów sanitarnych), jak również gumy, farb, tworzyw sztucznych, czy włókna szklanego.

Materiały źródłowe:

filifionka
Justyna Rakocińska
zwiedziła 1.5% świata (3 państwa)
Zasoby: 69 wpisów69 69 komentarzy69 935 zdjęć935 0 plików multimedialnych0

01.01.2013 - 15.07.2013