Geoblog.pl    filifionka    Podróże    Tu i tam    Lądek Zdrój (27-28.10.2004)

Lądek Zdrój (27-28.10.2004)

Polska, Lądek-Zdrój

Na wycieczkę do Lądka Zdroju, leżącego w Górach Złotych (około 25 km na południowy-wschód od Kłodzka) pojechaliśmy grupą specjalizacyjną OLZ (Ochrona Litosfery i Zasobów Złóż), w ramach przedmiotu ,,Aktualne problemy w geologii rud metali”. Pierwszego dnia udaliśmy się do Złotego Stoku, gdzie w Kopalni Złotej zwiedziliśmy: Sztolnię Gertrudę z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolnię Czarną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, Muzeum Minerałów oraz Mennicę. Ciekawostką jest to, że głównym przedmiotem eksploatacji w tej kopalni nie było złoto, ale arsen. Udaliśmy się również do pobliskiego Złotego Jaru, gdzie znajduje się nieczynny kamieniołom łupku łyszczykowo-amfibolitowego. Wieczorem mieliśmy okazję zwiedzić Lądek Zdrój, w którym nocowaliśmy.

Drugiego dnia pojechaliśmy do kopalni uranu w Kletnie, położonej na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.

Ostatnim punktem programu wycieczki była Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Materiały źródłowe:

filifionka
Justyna Rakocińska
zwiedziła 1.5% świata (3 państwa)
Zasoby: 69 wpisów69 69 komentarzy69 935 zdjęć935 0 plików multimedialnych0

01.01.2013 - 15.07.2013