Tym razem pojechaliśmy do Krasiejowa z Kołem Naukowym Mineralogów ,,Heliodor”. Okazało się bowiem, że obok licznych triasowych skamieniałości kręgowców, występują tam również interesujące minerały celestynu.
Celestyn należy do minerałów strontu. Spotykany jest najczęściej w postaci przezroczystych, bladoniebieskich kryształów o pokroju słupkowym. Jest kruchy, stąd też nie nadaje się do celów jubilerskich. Powstaje w wyniku niskotemperaturowych procesów hydrotermalnych, zwykle w osadach morskich.
W pstrych iłowcach, w których występuje w Krasiejowie, spotykany jest nadzwyczaj rzadko. Generalnie w Polsce jego wystąpienia związane są przede wszystkim z siarką eksploatowaną metodą odkrywkową, m.in. w Machowie koło Tarnobrzega, skąd pochodzą najpiękniejsze okazy mineralogiczne celestynu, zdobiące wiele krajowych i zagranicznych muzeów.
Minerał ten ma liczne zastosowanie - m.im. stanowi główne źródło otrzymywania strontu, jest stosowany do produkcji sztucznych ogni, a także jest wykorzystywany w przemyśle szklarskim, w energetyce jądrowej i do produkcji baterii elektrycznych.
Materiały źródłowe:
http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,7529699,Ostatnie_celestyny_z_Krasiejowa.html