Na pierwszą wycieczkę ze Studenckiego Koła Naukowego Paleontologów ,,Paradoxides” pojechaliśmy do Warszawy. Zwiedziliśmy wówczas 3 muzea: Ewolucji PAN, Geologiczne PIG i Ziemi PAN.
Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki, a ekspozycje tam prezentowane mają na celu popularyzację wiedzy o ewolucji życia na Ziemi. W muzeum można zobaczyć szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w latach 60-tych i 70-tych XX wieku przez polsko-mongolskie ekspedycje paleontologiczne pod kierunkiem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej. Największą salę Muzeum Ewolucji prawie całkowicie wypełnia masywny szkielet opistocelikaudii, przedstawiciela roślinożernych dinozaurów, zwanych zauropodami. Oprócz tego można podziwiać tam również skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych i prarogatych, a także drobne czaszki prymitywnych ssaków. W innej sali przedstawione są szkielety i czaszki krwiożerczych dinozaurów, odkrytych w kredowych skałach pustyni Gobi, wśród których dominuje wielki tarbozaur, azjatycki krewniak amerykańskiego T. rexa. Kolejną atrakcją muzeum są szkielety, szczątki oraz rekonstrukcje triasowych gadów i płazów, odkrytych w 1993 roku przez zespół młodych badaczy pod kierunkiem profesora Jerzego Dzika, w Krasiejowie koło Opola.
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego znajduje się przy ulicy Rakowiecka 4. W swoich zbiorach przechowuje i eksponuje pełny zakres materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej Polski. Można tam zobaczyć bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości, szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej, rekonstrukcję polskiego dinozaura – dilofozaura oraz tropy dinozaurów.
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk znajduje się przy Aleji Na Skarpie 20/26, 27. Jest to wielodziałowa placówka muzealna, która oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej. Wśród zbiorów muzealnych znajdują się zasobne kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, pochodzących z terytorium Polski i innych regionów świata, a także cenne archiwalia z zakresu historii nauk o Ziemi. Szczególną pozycję zajmują bogate kolekcje bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych, zaliczane do największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie.
Materiały źródłowe:
http://www.muzewol.pan.pl/o_muzeum.html
http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/muzeum/
http://www.mz-pan.pl/