Na wycieczkę do Bóbrki pojechaliśmy na 5 roku studiów w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu ,,Aktualne problemy w geologii ropy i gazu”.
Kopalnia Bóbrka położona jest w południowo-wschodniej części kraju, w odległości około 15 km na południowy-zachód od Krosna. Nazwę swoją wzięła od wsi Bobrka, w okolicy której ją założono. Jest jedną z najstarszych kopalni ropy naftowej na świecie. Tu rodziły się różnorodne techniki, technologie i konstrukcje, które dały podwaliny rozwoju wielu branż przemysłu naftowego - od geologii i poszukiwań, wiertnictwa i eksploatacji, przemysłu rafineryjnego - do dystrybucji ropy i jej produktów.
W lesie otaczającym wieś Bóbrka od niepamiętnych czasów pojawiały się na powierzchni ziemi wycieki czarnej mazi, którą mieszkańcy nazywali dziegciem lub olejem skalnym. Gęsty czarny płyn wypełniał naturalne zagłębienia, spływał też wraz z wodą trzema potokami wypływającymi z okolicznych wzgórz. Tu także znajdowały się źródła wód mineralnych, które wypływały wraz z gazem i ropą, tworzyły małe fontanny i spływały do pobliskich potoków. Za te wycieki ropy, wody i gazu odpowiedzialne są piaskowce roponośne, które w okolicach lasów bobrzeckich mają swoje wychodnie.
W roku 1854 z inicjatywy Tytusa Trzecieskiego i Ignacego Łukasiewicza powstała tu pierwsza kopalnia ropy naftowej. Po ponad 150 latach istnieje ona nadal i wchodzi w skład Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W 1961 roku utworzono na terenie kopalni Bóbrka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.
Materiały źródłowe:
http://www.bobrka.pl/