Praktyki terenowe z kartowania geologicznego odbywaliśmy w Starochęcinach, leżących około 17 km na południowy-zachód od Kielc. Pracując w trzyosobowych zespołach (w skład mojego weszli jeszcze Miś i Landryn), musieliśmy rozpracować budowę geologiczną przydzielonego nam obszaru o powierzchni około 2 km2 (nam przypadł w udziale teren między Starochęcinami, a Radkowicami). W tym celu, za pomocą ręcznej wiertnicy i szpadla, wykonywaliśmy płytkie roboty geologiczne, w siatce otworów co około 50-100 m. Niezwykle istotnym punktem zaczepienia, były naturalne odsłonięcia, pozwalające dokładnie określić wiek skał, na podstawie zebranej fauny. Dzięki pomiarowi orientacji warstw, przy pomocy kompasu, zdobywaliśmy też informacje dotyczące tektoniki badanego obszaru.
Po pozytywnym zaliczeniu prac terenowych, w ostatnim tygodniu praktyk, sporządzaliśmy na podstawie zebranych w terenie informacji, opracowanie zawierające opis budowy geologicznej terenu badań z załączoną mapą geologiczną oraz przekrojami i profilami otworów wiertniczych. Ostateczne zaliczenie przedmiotu polegało na obronie tegoż opracowania!!!
P.S. Niedziele mieliśmy wolne od zajęć. Wykorzystaliśmy ten czas jadąc do kamieniołomu w Kowali i wylegując się nad jeziorem w Lipowicy.