W słoneczną, październikową sobotę studenci I roku geologii, geografii i filologii rosyjskiej UŚ wybrali się na integracyjną wycieczkę do Będzina. Zwiedziliśmy wówczas zamek i Pałac Mieroszewskich :D.
Królewski Zamek Będziński należący do systemu tzw. Orlich Gniazd wznosi się na Górze Zamkowej nad Czarną Przemszą. Jego historia sięga IX wieku, kiedy to wybudowano gród, prawdopodobnie należący do plemienia Wiślan. W drugiej połowie XIII wieku w obrębie grodu wzniesiono kamienną wieżę, istniejącą do dziś. Do niej Kazimierz Wielki w latach 40-tych XIV wieku dobudował zamek. Warownia gościła w swych murach min. króla Jana III Sobieskiego z żoną Marysieńką, poselstwo cesarza Leopolda I Habsburga, króla Augusta II Mocnego, czy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Zagłębia, posiadające głównie zbiory broni i uzbrojenia z dawnych wieków.
Pałac Mieroszewskich to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina przy ulicy Świerczewskiego. Został wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego w 1702 roku na wzór ówczesnych pałaców francuskich. Przed pałacem znajduje się rozległy podjazd prowadzący do wejścia głównego, po drugiej stronie jest park z początku XVIII wieku, z najstarszymi drzewami liczącymi grubo ponad sto lat. W parku zachowały się kamienne rzeźby Bachusa i Flory wykonane przez Jerzego Leonarda Webera w 1718 roku. Obecnie pałac jest częścią Muzeum Zagłębia prezentując zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne.
Materiały źródłowe:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_B%C4%99dzinie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Mieroszewskich